úterý 28. října 2008

Rovná a rovnější Unie?

Jsme v evropské unii a jsem tomu rád. Toto společenství se zdá nejen ekonomickým uskupením, ale i filosofickým sepjetím států se společnou historií a hodnotami. EU by měla zajišťovat nejen ekonomický blahobyt, ale také rozvoj občanských a politických práv svých občanů a ochranu jejich životního stylu.
Po smlouvě z Nice a přístupu dalších států se EU rozrostla na společenství 27 evropských národů. Vše se zdá naprosto dokonalé. Přísné smlouvy zajiťují sice povinnost jednotlivých členských států podřídit se evropskému právu, naopak ale umožňují každému státu participovat v jednání na evropském právu a také i sebemenšímu státu tato jednání zablokovat svým vetem.
I ostatní orgány a instituty se zdají být nastaveny přísně rovnoprávně. EU nemá svého prezidenta, státy se spravedlivě střídají - nehledě na to zda je daný stát malý, nebo velký. Evropská komise zajišťuje každému národu alespoň jednoho komisaře. V Evropské radě zasedají hlavy států bok po boku, jako by každý představoval stejně mocný stát, a stejně tak i vlády v Radě EU. Evropský parlament ubírá počet mandátům nejlidnatějším zemím jako je Německo, Francie, Británie a Itálie a přiděluje je maličkým státům, jako je například Lucembursko. EU je tedy ve svých smlouvách nastavena rovně.
Toto se však v říjnu 2008 zdá jako pouhá teorie.
Nastalo druhé pololetí roku 2008 a Francie převzala otěže předsednictví Evropské radě. Nicolas Sarkozy zahájil tuto periodu velkohubými prohlášeními a ambiciózními cíly. Boje v Gruzii vyřešil sebevědomě, z pozice silné velmoci - Francie. Evropští politici jsou spokojeni. Je září a říjen a francouzské předsednictví se pomalu blíží ke konci. Bohužel do něj náhle, ovšem ne neočekávatelně, zasahuje ekonomická krize. Banky padají, trhy se propadají a EU začíná horečně jednat, jak z toho ven.
A zde se objevují první trhliny. Zprvu se EU dohodne jako celek, že poskytne garanci vkladů ve výši 50 000 EUR. Pak je svolán summit "Velké pětky" a ta diskutuje znovu záruky. Dohaduje se nejdříve 100 000 EUR a pak dokonce Německo ohlašuje neomezené záruky vlády za vklady. Toto má samozřejmě za následek, že si velkovkladatelé začnou přesunovat peníze do německých bank a může to vést k destabilizaci bank v zemích, kde jsou slíbeny nižší garance. Začíná se ukazovat že v krizi kope každý za sebe. Nakonec se věc vrací opět na půdu EU, kde malé státy, včetně ČR s oprávněným rozhořčením hrozí vetem celého unijního návrhu garancí. Je dojednána garance ve výši 50 000 EUR, což ovšem nenutí např. Německo svou garanci snížit, pouze nakazuje ostatním státům poskytovat minimálně padesátitisícovou garanci.
Politici EU si pochvalují, jak rozhodná Francie kormidluje unii rozbouřenými vodami ekonomické krize a v Elysejském paláci se horečně přemýšlí, jak prodloužit předsednictví Francie, nejlépe na neurčito, nebo alespoň na příští rok.
První plácnutí do vody vydá pouze bulvární deník Kourier, protože všichni ostatní mají alespoň tolik rozumu, aby věděli, že vyšachovat Českou republiku a Švédsko ze hry o předsednictví prostě nelze, protože je to ukotveno v základních smlouvách EU a tudíž by to bez jejich změny nešlo.
Po několika dnech však vydá zapojení francouzských mozků své ovoce. Pokud nemůžeme obsadit existující funkci, proč nevytvořit nějakou novou? Nápad je vskutku originální - vytvořit předsedu Eurozóny (tedy zemí platících Eurem), kterým by se stal Nicolas Sarkozy. A na neurčito!
Tak to tedy ne pánové!
EU je různorodým slepencem národů. To je ovšem největší výhoda, ale zároveň i největší nevýhoda Unie. Všechny státy mají do jisté míry společnou historii a hodnoty ve společnosti, panuje zde ale také velká historická nevraživost. Pokud chceme zajistit, aby EU přetrvala a fungovala, musíme zabezpečit co největší rovnost mezi členy. Pokud dostanou menší státy pocit, že na rozhodování EU nemají skoro žádný podíl a všechno vlastně řídí Velká pětka, ztratí i motivaci v takovéto instituci participovat. Základní principy nesmí být narušovány a ani takto brutálně obcházeny - jak o tom přemýšlí Francie. Pokud má showbiz vláda Nicolase Sarkozyho pocit, že našla zázračný lék na krizi a že jedině ona zvládne budoucí výzvy z krize plynoucí, může přece široce spolupracovat s naší vládou během předsednictví. Pokud se bude obcházet a porušovat takovéto základní ustanovení, jaký princip bude porušen příště?
Skutečně bych se zamýšlel nad dalším smyslem přetrvávání v EU, pokud by se Francie odhodlala k takovému bezprecedentnímu kroku. Jsme přece plnohodnotní členové. Nikdo z Čechů nechce dělat Velké pětce provincii.


Martin 1

neděle 19. října 2008

Kohovolit.eu aneb od slibů k činům

Nedávno jsem narazil na velmi zajímavý nezávislý internetový projekt Kohovolit.eu. Webová stránka http://www.kohovolit.eu/ ve mě zprvu vzbudila podezření, že se jedná o podobný projekt, jako Lisabonskasmlouva.cz, který se tváří jako nezávislý a pravdivý zdroj informací o této evropské reformní smlouvě, ale přitom je velmi účelově sestaven občanským sdružením "Mladá občanská platforma" - sympatizanty Václava Klause.

Po přečtení informací Kohovolit.eu jsem pochopil jeho geniální jednoduchost. Webová stránka je v podstatě analyzátor shody hlasování s jednotlivými poslanci. Webová stránka vám umožní hlasovat o jednotlivých zákonech tak, jak to vy osobně cítíte a ve výsledku zobrazí shodu v % s jednotlivými poslaneckými (senátorskými) kluby a dokonce jednotlivými poslanci. Sami si můžete nastavit i míru "důležitosti" jednotlivých hlasovaných témat, která se pak matematicky promítne do výsledku.

Konečně můžeme začít ignorovat pružné sliby politiků a soustředit se pouze na konečné projevy jejich vůle - na hlasování.

Přeji tomuto sympatickému projektu hodně štěstí.

Martin 1

neděle 12. října 2008

Lidé, běžte k volbám!

Volby do krajských zastupitelstev a ve vybraných oblastech i do Senátu se rychle blíží. 17. a 18. října proběhne hlasování v celé republice. Ač jsme zde na tomto blogu uvedli několik výhrad k současnému systému přepočítání mandátů a celkově k volebnímu systému, důrazně doporučujeme aby jste šli k volebním urnám. Nedoporučíme vám žádného kandidáta, ani stranu, ačkoliv zde zaznělo naše doporučení v souvislosti se článkem o Opoziční smlouvě volit spíše malé, neparlamentní strany. Ovšem rozhodněte se podle svého vědomí a svědomí a především si uvědomte, že i rozhodnutí nevolit je volba a posiluje hlasy ostatních voličů a to velmi podstatně. Dále bych také rád upozornil, že k prosazení strany do krajského zastupitelstva stačilo ve volbách 2004 poměrně "málo" hlasů - nebojte se rozhodnout pro alternativní strany, vaše hlasy se určitě neztratí.

Pro ilustraci uvádím příklad z voleb 2004 do ústeckého krajského zastupitelstva:

Ústecký kraj má cca 840 000 obyvatel

Z toho bylo 656 799 obyvatel oprávněno volit

Z těchto lidí přišlo pouze cca 25% k volbám a platných hlasů bylo jen 163 175

Pro zisk jednoho mandátu je potřeba straně získat 5% platných hlasů, což je v případě voleb 2004 asi 8 200 hlasů.

Martin 1